Azt írta Ungváry Krisztián, hogy olyan vagyok, mint Rákosi felesége
Kezdjük ott, hogy Ungváry Krisztián könyveit faltam. Pénzt gyűjtöttünk neki, mert beperelte egy ügynök, akiről leírta, hogy ügynök volt.
Sztálin pedig Orbán Viktorról jutott eszembe, világéletemben zsigeri undorom volt a vezérektől.
„Bár a magyar nem igazán rajongó alkat – például a hívő sem isten imádó, hanem csak istenfélő (félni és imádni nem ugyanaz) –, Orbánnal kapcsolatban még nem tudom, hol lesz majd a határ…
Soha nem fogom megérteni, hogy működik a személyi kultusz, én annyira immunis voltam vele szemben, minden rajongás idegen volt tőlem, ez fordított szembe már kamaszgyerekként még a vallással is. Nekem az a legtöbb, hogy valaki, bárki: ember. Egyszerűen csak ember. Mert nincs magasztosabb dolog, mint EMBERNEK LENNI, de senki nem lehet magasztosabb a másik embernél. Nincs szuperember. Aki a többi fölé akar nőni, annak le kell vágni az ambícióit.
Sztálinnak is. Hitlernek is. Rákosinak is. Putyinnak is. Orbán Viktornak is.
Ezerkilencszáz negyvennyolcban is megcsapta az orromat a személyi kultusznak Rákosi körül terjengő penetráns bűze, ami túlságosan ismerős volt nekem Hitler után, és ez mentette meg a lelkemet a bolsevizmustól; tizenhat éves kamaszként én végülis szocialista voltam, mert igazságos világról álmodoztam, ahol mindenkinek igazságosan jut majd kenyér, bakancs, mozijegy és fűtött szoba (mi kell még?), de az ösztöneim tiltakoztak: vezérért rajongani, embert imádni, isteníteni soha nem tudtam; így aztán nekem nem jött be se Rákosi, se Sztálin.”